Bizden Haberler

Duyu Bütünleme Terapisi


Duyu bütünleme terapisi 1960 lı yıllarda Amerikalı doktor J.Ayres tarafından, University of Southern California 'da yapılan araştırma ve çalışmaların ardından uygulamaya konulmuş, devam eden süreçte tün dünyada, çocuklar için, özellikle otizm başta olmak üzere birçok problemin çözümünde oldukça önemli bir terapi yöntemi olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Duyu bütünleme terapisinde çocukların yaşadıkları duyusal tecrübelerin nörofizyolojik adaptasyonu ve çocuğun duruma uygun adaptif cevap açığa çıkarması sağlanır. Bu sayede çocuğun çevresiyle olan sosyal, duygusal ve fiziksel etkileşimine pozitif yansır.yöntemi olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Kişinin vücudu ve çevresinden aldığı duyu bilgileri beyinde bilginin kavranması, yorumlanması ve bütünleştirilmesi işlemlerinden geçerek, ortaya çıkan duysal bilginin kullanılarak organize bir cevap açığa çıkarılması sağlanır. Böylece çocuk dış dünyadan gelen duyu bilgilerine adapte olur.

Duyu Bütünleme Terapisindeki Hedefler
Çocuğun her zaman mutlu, iletişime açık ve ortamdaki uyaranları rahatlıkla tolere edebilir halde olmasını sağlamaktır. Olumlu tecrübeler öğrenmeyi kolaylaştırır. Seans sırasında mutlu olan çocuk iletişimi sürdürür ve oyun sırasında öğrendiği bilgileri günlük yaşamına çok daha kolay entegre eder. Çocuk ancak dünyayı normale en yakın şekilde algıladığında öğrenmeyi gerçekleştirebilir. Dünyayı en iyi algılama da ancak duyusal bütünlükle sağlanabilir.

Bursa Duyu Bütünleme Terapisi
Terapinin temeli duyusal uyaranların, çocuğun ihtiyaçlarına ve sorunlarına göre planlanarak, çeşitli diyetler halinde çocuğa sunulmasıdır.

Bursa Duyu Bütünleme Bozukluğu - Bursa Duyu Bütünleme Terapi Merkezi
Duyu bütünleme terapisi sırasında her çocuk kendi içinde farklı bir birey olarak kabul edilir çünkü her çocuğun farklı duyusal bozuklukları ve elbette farklı bir kişiliği vardır.

Duyu Bütünleme Probleminin Belirtileri - Duyusal Akademi
Terapi seanslarının başında çocuk değerlendirilir ve hangi alanlarda ne şekilde sorun yaşadığı tespit edilir. Çocuğun problem yaşadığı alanlardaki bozukluğun davranışlarına ne şekilde yansıdığı gözlemlenir ve uygun terapi programı çizilir.
Terapi sırasında aile sürecin en önemli parçasıdır ve terapistle aile, çocuğun da içinde olduğu bir takım gibi çalışmak zorundadır.
Terapi süreci içinde standart bir terapinin dışında çocuğun terapi sırasındaki ihtiyaç ve arayışları göz önünde bulundurulur ve aileye de çocuğunun neye ihtiyacı olduğunu anlaması için eğitim verilir. Unutulmaması gereken en önemli nokta terapilere devam eden çocuğun bir birey olduğu ve asla standardize edilemeyeceğidir.

Alanlarında Uzman ve Her Bir Çocuğa Değer Veren Kadromuzla Her Zaman Sizlerin Yanınızdayız. Ayrıştırmak Yerine Bütünleştiren Felsefemizle Dünyaya Çocuk Ruhumuzla Bakıyoruz. Aile Danışmanlığı. Floortime Terapisi. Oyun Terapisi. Dil ve Konuşma Terapisi.

Bursa Ergoterapi duyu bütünleme | Bursa Duyu bütünleme bozukluğu Nedir | Bursa  Duyu Bütünleme Aktiviteleri | Bursa  Çocuklarda Görülen Bir Nörolojik Bozukluk | Bursa Duyu Bütünleme Bozukluğu Tedavisi | Bursa Duyu Bütünleme Terapisi Fiyatları 2023

Çocuklarınızın güvenle eğitim alacağı en iyi eğitim programlarımız ile hizmetinizdeyiz. Uzman kadrosuyla Duyusal Bütünleme, Dil ve konuşma terapistleriyle, çocuklarınız güvende. Hizmetler: Ücretsiz Servis, Ücretsiz Rehabilitasyon, Tamamlayıcı Eğitimler.

.

Whatsapp Destek

Duyu Bütünleme

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?